filozofia · Rozwój osobisty · Sugestia

Tajemnica w tajemnicy

Książka mistyczne Lenormand karty
Książka mistyczne Lenormand karty

 

„Najpiękniejszą rzeczą, jakiej możemy doświadczyć jest oczarowanie tajemnicą. Jest to uczucie, które stoi u kolebki prawdziwej sztuki i prawdziwej nauki. Ten, kto go nie zna i nie potrafi się dziwić, nie potrafi doznawać zachwytu, jest martwy, niczym zdmuchnięta świeczka”. 

 „Najważniejsze, abyśmy nigdy nie przestali zadawać pytań. Ciekawość ma swoje własne racje istnienia. Nie sposób nie oniemieć z zachwytu, gdy kontempluje się tajemnice wieczności, życia, czy też wspaniałej struktury rzeczywistości. Wystarczy spróbować pojąć choćby drobny fragment tej tajemnicy każdego dnia. Nigdy nie wolno utracić tej świętej ciekawości „.

Albert Einstein

 

Któż z zaciekawieniem, pełen napięcia nie zareagował słysząc: Czy mogę ci zdradzić pewną tajemnicę? Nie ma takiego ciekawskiego na tej ziemi, który słysząc to słowo tajemnica, aż nie umierałaby z ciekawości, co się w niej kryje, za tajemniczym podejściem właściciela sekretu, jak i w samym sekrecie.  Doskonale taką sytuację opisuje krótka bajeczka dokładnie o tym samy tytule: Tajemnica.

Najciekawsze jest w tajemnicy, że czasami nie zawiera w sobie nic, a jedynie pobudza maksymalnie wszystkie zmysły dążąc do ujawnienia tego skrytego zjawiska, chętnie ukrywanego, przez władcą trzymającego w ukryciu swoją tajemnicę.

Czy ktoś pamięta jeszcze z lat dziecięcych pamiętniki, w których się zapisywało najskrytsze myśli? Takie wierszyki, które z lubością miały na celu przypominać osobę, które się wpisała. Dzisiaj przeglądam takie zachowane z tamtych czasów wpisy, ale najciekawsze w takich wpisach były zawsze dla niej ukryte sekrety, na, których było napisane:, „ Kto ten sekret ruszy, tego cap za uszy” lub „Mądry pisze dla zabawy, głupi czyta bo ciekawy”

W tajemnicy ukryte są tajemnicze informacje, których ujawnienie nieuprawnionym osobom jest zakazane. Co za tajemnice zawiera w sobie tajemnica i dlaczego jest zakazana?

Odpowiedź wydawałaby się zgoła jasna, bo tajemnicza. Są rzeczy na tym świecie, do których nie każdy ma dostęp, bo są bardzo osobiste, wręcz intymne. Inne są zakazane, bo dotyczą norm społecznych, prawnych i te są bardziej zakazane. Ale te są w dzisiejszych rozważaniach nieciekawe wiec je pominę.

Tylko na nieciekawe pytanie można udzielić ostatecznych odpowiedzi, ale te tajemnicze zawierają w sobie wiele niepewności pobudzających do dalszych poszukiwań.

Dlaczego właśnie tajemnica ma w sobie taka magiczną moc?

I co jest ciekawsze dążenie do rozwikłania tajemnicy, czy posiadanie wiedzy rozwiązanej zagadki.

Tajemnica może być przekazywana w różnych sposób: słowny, pisemny, czasami potajemny. Nie wspominając o tej słynnej tajemnicy poliszynela, o której wszyscy wiedzą, ale jednak nikt nic nie wie, bo wszyscy milczą.

Każdy ma własne tajemnice, a ranga ich  jest  różnorodna od świętej, mrocznej do prostej, wręcz  banalnej.

Tylko, co się dzieje dalej, jak nam ktoś nie chce lub chce tylko pozornie zdradzić tego ukrywanego przez siebie skarbu.

Bo któż chce tak naprawdę zdradzić tajemnicę:

Posiadacze wątpliwych tajemnic czasami chełpią się posiadaną tajemnicy, aby tylko i wyłącznie pobudzić zdobywców tajemnic do walki o jej posiadanie.  Walka o wejście w posiadanie tajemnicy może się rozwinąć do rangi przygody z wieloma wzlotami i upadkami, w którym prawda i dobro, walczą ze złem i kłamstwem. I nikt nigdy nie wie, co dobre, a co złe, co jest prawdą, a co kłamstwem.

Posiadacze i właściciele prawdziwych tajemnic nie chełpią się bogactwem, bo ukrywają je przed światem, wiedząc, ze zdradzenie tajemnicy mogłoby okazać się zgubne dla siebie i otoczenia.

I tak są tajemnice, które ujrzą światło dzienne i przestają być tajemnicą, ale są i tajemnice, które tajemnicami pozostaną, bo trzymanie ich w ukryciu, to jakby posiadanie skarbu o wartości, której nigdy nie można oszacować, bo jest niepoznawalna.

A może tajemnica jest tylko wtedy tajemnicą, bo to, co niepojęte i co nie zrozumiałe jest tajemnicze, fascynujące i dlatego w ten sposób tak rozwijające

 

 

Reklamy

2 myśli na temat “Tajemnica w tajemnicy

  1. To temat rzeka. Ale… zdarza się bardzo często odrzucenie tajemnicy, czegoś odkrywczego. Nie można się z nią podzielić nie dlatego, że się nie chce, ale właśnie dlatego, że nie zostanie ona przyjęta a jej właściciel najczęściej jest wyśmiany i wyszydzony. Nawet w takich wydawałoby się otwartych środowiskach, jak naukowe, aby nowe odkrycie mogło zaistnieć wpierw napotyka na swojej drodze opór. Oglądałam nie tak dawno film DOKTOR SEMMELWEIS http://www.filmpolski.pl/fp/index.php/127421. Hm… daje do myślenia, a film piękny choć wstrząsający. Zanim nowa idea-tajemnica stanie się „strawna” czeka ją trudna droga. Ludzie nie tak łatwo przyjmują wielką tajemnicę:) Przynajmniej spora rzesza. Chylę głowę przed tymi co są otwarci ją głosić i przyjąć.

    1. Coś w tym jest, co mówisz. Wdrożenie nowej tajemnicy w życie, to rzeczywiście, czasami bardzo żmudna i wymagająca wiele odwagi droga. Sytuacja w filmie daje wiele do myślenia, jest wręcz zatrważająca. Ale pocieszające jest, że nie wszystkie sytuacje się tak kończą, a pasjonaci swoich tajemnic, jednak wiele wnoszą do życia kolejnych pokoleń. A sami dla siebie posiadali ogień pasji i satysfakcji.
      Powstaje pytanie, dlaczego nie jest często możliwa współpraca miedzy osobami pasjonującymi się tym samym zagadnieniem, a może konkurencja jest jednak bardziej budująca?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s