ezoteryka · Intuicja · Sugestia · Telepatia · Wróżbiarstwo

Czy jesteśmy jasnowidzami ? – eksperyment Richarda Wisemana

102405a_(322)Jakiś czas temu obserwowałam eksperyment, przeprowadzony przez psychologa, mający na celu udowodnienie chyba… w naukowy(?) sposób, istnienia  zjawiska, które określa się mianem parapsychologicznego: jasnowidzenia.  Przeprowadził ja na łamach internetu prof. psychologii Richard  Wiseman.

 

Doświadczenie Richarda Wisemana, profesora Uniwersytetu Hertfordshire, już trwa. Wczoraj odbyła się pierwsza runda. W popularnym serwisie internetowym codziennie o godz. 16 naszego czasu pojawia się jego komunikat: „OK. Jestem u celu. Zgadnijcie, gdzie”. Po upływie pół godziny Wiseman publikuje w internecie pięć fotografii pokazujących różne miejsca. Trzeba wskazać właściwe. Psycholog wybrał je i sfotografował zawczasu, a potem rzutem kostki zdecydował, w które z nich się uda.

„Eksperyment bada, czy istnieje zjawisko jasnowidzenia – domniemana zdolność zidentyfikowania odległego miejsca za pomocą samej psychiki” – pisze naukowiec na swoim blogu. I dodaj: „Jestem bardzo sceptyczny wobec zdolności parapsychicznych, ale amerykański rząd wydał miliony dolarów na ich badanie, a wielu ludzi szczerze w nie wierzy”.Czytaj w całości…

Eksperyment został powtórzony przez cztery dni w ten sam sposób, tutaj można zobaczyć jak wyglądał jeden z takich dni. I zakończył się dokładnie tak, jak badający sam przewidział  niepowodzeniem i dowodem na brak istnienia zdolności parapsychologicznych( oczywiście w jego przekonaniu), a tym w wypadku chodziło dokładnie o jasnowidzenie.

W zabawie wzięło udział ponad tysiąc osób. Część z nich deklarowała, że ma moc jasnowidzenia. Jednak w żadnej z czterech prób większość uczestników eksperymentu nie wskazała właściwego miejsca przebywania psychologa. Jeśli wziąć pod uwagę osobno tylko głosy osób deklarujących nadprzyrodzone moce – eksperyment również zakończył się pudłem. Podobny negatywny rezultat dało podliczenie tylko głosów niewierzących w parapsychikę.

– Ale może najważniejszym rezultatem eksperymentu była demonstracja tego, że tysiące osób z ochotą godzą się wziąć udział w błyskawicznym eksperymencie w serwisie Twitter – pisze naukowiec. I prosi o nadsyłanie pomysłów na kolejne internetowe doświadczenia. Czytaj w całości…

Moje podsumowanie i wnioski:

Oczywiście, że eksperyment nie mógł się powieść. To tak jakby pójść do wróżki i spytać, co mnie czeka, bez precyzowania dokładnie pytania. Każdy doświadczony jasnowidz, wróżka, astrolog wiedzą, im dokładniejsze pytanie, tym dokładniejsza odpowiedź. Każdy z tych osób pracuje swoim bardzo indywidualnym warsztatem pracy, dokładnie tak jak się czuje najlepiej w tym, co wykonuje, nie ma sztywnych nakazów i zakazów.

Dlaczego, ano z prostej przyczyny, każdy z nas jest inaczej utalentowany i nie wszyscy przepowiadający przyszłość są jasnowidzami. A podejrzewam, że gdyby zbadać różnorodne warsztaty pracy jasnowidzów, to i ci pracują w różnorodny sposób, ale nie zapominajmy, że w przypadku takiej wrażliwej dziedziny pracy, jaką jest jasnowidzenie, nie każdy podzieli się swoim bardzo indywidualnym warsztatem, w końcu to tajemnica. No chyba, że właściciele w ten sposób zarabiają na życie publikując swój warsztat pracy w swoich opracowaniach książkowych.

Stąd stawiane pytania potencjalnym jasnowidzom i udowadnianie im w naukowy sposób, że nie są jasnowidzami, naturalnie,że się nie powiedzie. To nie jest jeszcze żadnym dowodem, tym bardziej, że ja postawiałabym wiele znaków zapytania i wątpliwości za tym, w jaki został przeprowadzony ten „naukowy eksperyment”. A powtarzanie takiego eksperymentu będzie prowadziło do jeszcze większej ilości błędów, jeżeli biorą w takiej zabawie ciągle te same osoby, które się teoretycznie zadeklarowały, że są jasnowidzami. To tak jakby ciążył na nich pewien obowiązek wywiązania się z deklaracji, a jasnowidzenie, przynajmniej w moim przekonaniu nie ma nic wspólnego z wymuszeniem i udowowdnieniem, że się je posiada.

Szukanie odpowiedzi na proste pytanie , co mam dzisiaj ubrać sukienkę w kwiatki, czy spodnie z dżinsową bluzą stwarza już pewien dyskomfort. Człowiek nie jest w stanie się tak na szybo zdecydować, powstaje wręcz sytuacja wewnętrznego konfliktu. Koncentrując się tylko i wyłącznie na jednej odpowiedzi nie buduje w sobie sytuacji konfliktu i wymuszonej konieczności podjęcia wyboru. A co dopiero, jeżeli człowiek nawet gdyby rzeczywiście każdy był wyposażony w zdolności jasnowidzenia jest praktycznie zmuszony do wybrania w 5 różnych możliwościach.  Już samo postawienie w taki sposób pytania sprawia wewnętrzne zagubienie i wręcz szukanie na siłę.

Najlepiej wypróbować i doświadczyć samemu, a w szczególności, a dowody przeprowadzone w sposób naukowy są z mojego punktu widzenia niemożliwe. Oczywiście, że nie jesteśmy wszyscy jasnowidzami, bo każdy z nas ma swoje zmysły w różnych sposób rozwinięte i w różny sposób odbieramy rzeczywistość dokładnie dopasowany do własnych potrzeb.

Myślę, że przeprowadzającemu taki eksperyment przydałaby się wiedza z zakresu wróżbiarstwa i parapsychologii oraz funkcjonalności interpretacji symboli. Naturalnym ułatwieniem jest czytanie w symbolach, bo te nam podpowiada podświadomość. Jest jednakże jedno podstawowe utrudnienie, aby cokolwiek w naukowy sposób udowadniać. My wszyscy reagujemy, na symbole w zróżnicowany sposób. Każdy, kto się para tą wrażliwą dziedziną życia i szuka odpowiedzi w podświadomości wie, że każdy reaguje w różny sposób na przesłania symboliczne. I dlatego dla każdego symbole i ich interpretacja mają inne znaczenie i za nimi ukrywają się różne przesłania, stąd udowodnienie czegokolwiek będzie praktycznie niemożliwe.

Ci, którzy zadeklarowali się w eksperymencie, że posiadają zdolności parapsychologiczne, nie są również tylko i wyłącznie jasnowidzami, bo i tutaj możliwości wyboru są zdecydowanie większe, a te jest najlepiej poczuć i doznać dla siebie samego, ale udowodnić ….? Ja mam poważne wątpliwości, czy coś takiego jest wykonywalne?

Dziwi mnie za każdym razem, że naukowcy chcą za wszelką cenę udowodnić sam fakt NIEistnienia zdolności parapsychologicznych, ale co jakiś czas porywają się właśnie naukowcy, którzy są właśnie tymi zdolnościami zafascynowanym i sami grzebią w tej materii szukając kamienia filozoficznego, czyżby nie byli jednak takim zatwardziałymi racjonalistami?

3 myśli na temat “Czy jesteśmy jasnowidzami ? – eksperyment Richarda Wisemana

 1. Ciekawe te zdolności para… jak je wziąć pod lupę, mamy pudło – brak zasięgu. To jakby zamknąć telefon komórkowy w piwnicy, albo zakłócić bezprzewodowy internet jakimiś falami np. elektromagnetycznymi. Możliwe że w chwili stresu człowiek deklarujący się jako jasnowidz pobudza w mózgu obszary blokujące jego para-nie uchwytne zdolności. Któż z nas nie pamięta ze szkoły dobrze przygotowanych do lekcji kolegów, którzy nagle, pod wpływem stresu wszystkiego zapomnieli ? Chyba każdy wie że tak się zdarza. Zgadzam się, że brak dokładnie sprecyzowanego pytania wiąże się z brakiem dobrej odpowiedzi. Na podobieństwo internetu . Przypuśćmy że ktoś nie wie co to truskawka, ale wie że chodzi o owoc i nie wpisze w wyszukiwarce słowa truskawka, ale owoce, znajdzie setki owoców. Tylko jak zgadnie które z nich to truskawki ? Szkoda czasu i głupota. Nie logiczniej byłoby wpisać konkretną nazwę i po ptakach ?
  Naukowcy lustrzanym odbiciem mistyków obydwie grupy wpatrują się w to samo lustro tyle że z różnych jego stron.
  Czy szukający odpowiedzi na to czym jest miłość, zdolny jest do miłości ? Zdolny i może ją odkryć w każdej chwili, niespodziewanie. Nauka również ma szansę odkryć te ukryte zdolności nieoczkowanie. Myślę że nastąpi to w odpowiednim momencie. Teraz, puki co chwała bogu że nic im z tego nie wychodzi, bo byłby to koszmar dla całej ludzkości.
  Pozdrawiam ciepło :) bo u mnie zimno i wieje :/

  1. Szczerze to mam i miałam zawsze uprzedzenie do określenia”para”. Nie wiem, sama osobiście nie identyfikuję się z tego typu określeniami. Ale trudno to jest pojęcie, które jest ogólnie przyjęte i większość szukających w tej dziedzinie właśnie tym określeniem się posługuje, stąd ja sama mam często wątpliwości, czego się tam właśnie tam szuka pod pojęciem „para”.

   Wiesz czasami stawia się pytanie i nieświadomie samemu daje się w pytaniu odpowiedź. Dokładnie tak było w tym przypadku. Nim przeprowadził ten eksperyment, sam wyrażał wątpliwości mówiąc „ciemno to widzę” Ja podejrzewam, że pan prof. z tego eksperymentu sam dojrzał u siebie pewne zależności, a może zdolności. Może sam kiedyś dostrzeże, ze pod postacią tej odpowiedzi jego własne „jasnowidztwo” do niego przepowiedziało(nie wspominając o tym , że tak naprawdę , to była zabawa, a nie poważny eksperyment naukowy, technicznie był kiepsko przeprowadzony), tylko on pewnie doszukiwał się ekstazy i bujania w obłokach, zamiast poobserwować siebie samego, a nie tysiące ludzi. Ale bądź tu mądry i udowodnij to naukowo, he …nie możliwe :-) . Ale najczęściej zatwardziali psycholodzy, twierdzą, że dostępu do podświadomości nie ma, ale najczęściej właśnie psycholodzy grzebią w tej materii.

   Co by nie mówić mnie zastanowiła jednak gotowość wzięcia udziału takiej ilości ludzi w takim eksperymencie z obcym na odległość , tym bardziej , że wcześniej trzeba było się zadeklarować i podać swoje dane.

   Pozdrawiam i właśnie za okno wyglądam , chyba w końcu wyjdzie dzisiaj u nas słońce jak przystało na lato, bo do tej pory była straszliwa zimnica.

 2. Kompletnie zle podejscie do badania. Badania naukowe tez nie sa takie oh i ah. Zapytajcie na co cierpial Vangogh. Naukowcy na to maja 5 teorii. Zapytajcie jak dziala nasze slonce, 20 teorii, zapytajcie o ewolucje, 5 teorii. Powstanie swiata 1000 teorii. Nauka tez jest do bani. A mimo wszstko telepatia istnieje ale emocje musza byc powiazane z czyms a nie gosc sobie wymyslil taki test. to tak jakby badac kosmos w glebinach oceanu.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s