filozofia · Rozwój osobisty

Perfekcjonizm: idea czy iluzja?

Mrs_Perfekt01

Czasami trzeba się narobić, aby się dorobić. A innymi czasy można się narobić i niczego się nie dorobić, a jeszcze innymi czasy nie trzeba nic kompletnie robić, a się dorobić.  I tutaj nie mam na myśli tylko rzeczy materialnych, choć można by się zastanowić, czy i one nie są efektem ubocznym pracy, jaką świadczymy w imię własnego dobrobytu i egzystencji, czy też dokładamy cegiełkę do bytu otaczającego nas społeczeństwa.

Gdyby człowiek na wszystko w życiu mógłby sobie zapracować i zasłużyć, to pewnie pracowałby w pocie czoła, aby pozbyć się niektórych niewygodnych emocji i uczuć, które każdego z nas prędzej, czy później, na dłuższy, czy na krótszy czas dopadną. Pracowałby w pocie czoła na miłość, szczęście, na to, żeby nie czuć się zranionym, samotnym, na wszystko to, aby poczuć się doskonałym w każdym calu swojego istnienia.

Perfekcjonizm…?

Czy jest ktoś na świecie, kto nie życzyłby sobie, aby jego cele, zadania, które sobie postawiał, zostały na100% wykonane? I to nie tylko te jednostkowo wybrane, ale te w przeważającej większości, a najlepiej wszystkie.

Można się sprzeczać, co ma większą wartoś: materialne ciało ludzkie, czy duch z nią związany. I czy oboje są tak ze sobą magiczną siłę związani, że ani bez siebie nie potrafią żyć, ani i ze sobą, bo targają nimi sprzeczności.

Poprzez ćwiczenie i zbieranie doświadczenia w życiu, jesteśmy w stanie czasami dojść do sytuacji, które wręcz można by określić perfekcyjnymi.

Ale czy perfekcjonizm w niektórych sytuacjach jest w stanie doprowadzić  na dłuższą metę do tego utopijnie wymarzonego statusu bycia perfekcyjnym i doskonałym. Moja odpowiedź brzmi : nie, to by było wielką bzdurą i nudą.

Staranie się o bycie doskonałym w każdym calu, nie ma nic wspólnego z faktem, że jakieś zadanie wykonaliśmy perfekcyjnie.

Perfekcjonizm jest iluzją, to nic innego jak pozostawienie dobrego wrażenia, aby wzrastało poczucie wartości . Ale czy to poczucie  wartość będzie rzeczywiście u perfekcjonisty  w miarę doskonalenia systematycznie wzrastało…?

Czytaj:  Nie musisz być perfekcjonistką

Reklamy

Jedna myśl na temat “Perfekcjonizm: idea czy iluzja?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s