duchowo · Różne · Rytuały

… bez tytułu … ale z egzorcyzmami w tle …

Ok. 300 osób spotkało się w jasnogórskim sanktuarium na Europejskiej Konferencji Międzynarodowego Stowarzyszenia ds. Posługi Uwalniania…. Czytaj dalej…

Włos mi się jeży, jak czytam takie bzdury, bo rzeczywiście jest, o czym dyskutować. Wprawdzie każda grupa społeczna chce w jakiś sposób wywierać wpływ na życie całego społeczeństwa, bądź przynależnej im grupy, każdy chce dołożyć cegiełkę do wspólnoty, jaką w mniejszym bądź większym stopniu wspólnie budujemy, i w zasadzie nie ma w tym nic złego, …ale…

Czasem chcemy wywierać bezmyślnie władzę na maluczkimi niemającymi pojęcia, o czym mowa w wielkim świecie, czasem poprzez podkreślanie wyższości siebie i swoich celów, a czasem budujemy i tworzymy w imię własnych celów, pasji, marzeń i ta forma jest najpiękniejsza, przynajmniej w moim przekonaniu.

Spotkania mają charakter zamknięty.

Podejście do tematu za zamkniętymi drzwiami nie budzi zaufania, tylko wielkie kontrowersje. Nikt nie wie, o co chodzi, ale donosi, komentuje, relacjonuje… ot magia duchowo-kościelna. W 21. wieku bawi się grupa duchownych z pomocą ponoć znawców tematu uwalniania i egzorcyzmowania w chowanego…, aby choć z tego zabawa była…, ale skoro omawia się takie poważne sprawy, z gatunku tajemnych, to nic dziwnego…. jest, co ukrywać, bo to przecie tajemnica.

Według koordynatora posługi księży egzorcystów w Polsce, ks. Mariana Piątkowskiego, zniewolenia duchowe mogą przejawiać się np. uzależnieniami oraz objawami przypominającymi choroby psychiczne. Jeżeli podłoże takich stanów nie jest biologiczne lub skłonnościowe, jeśli nie zanikają one po interwencjach specjalistów czy lekarzy, a skuteczna okazuje się modlitwa, takie stany uznawane są za skutek działania złego ducha

Zawsze mnie dziwiło jak taka sobie grupka składająca się niby z różnych profesji, niedysponująca jakimikolwiek narzędziami może stwierdzić opętanie przez złego ducha, co więcej nie wiedzą nawet kim, czym jest zły duch, jak go można zdefiniować, chcą coś odrzucić, jak nie wiedzą, co odrzucają.  Coś mi się zdaje , że rola złego ducha w życiu o ile taki istnieje, wcale nie jest taka zła, jakby pozory i wyznawcy kościoła na to wskazywali.

Kontrowersyjne uwalnianie odbywa się przez egzorcyzmy modlitewne, pozornie wydawałoby się, że sensowne podejście, gdyby nie ten wpływ z zewnątrz osób niewiedzących, co robią, bo robienie czegoś, bez dokładnego celu, przynajmniej takiego, którego nie można ani sprecyzować, a istnieje tylko na podstawie przypuszczeń i przesłanek, to rzucanie słowa na wiatr, bądź inaczej mówienia sobie a muzom, nie wspominając  o możliwym zaszkodzeniu. Zastanawia mnie, że nikt z tej grupy egzorcyzmującej i często krytykującej inne podejście do życia, własnych przekonań, nie dopatrzyli się podobieństwa w modlitwie do medytacji, która jest jakże charakterystyczna dla wielu różnych wyznań religijnych i nie tylko, czy podobieństwa odmawiania różańca do wypowiadanych mantr, które mają nic innego za zadanie jak wprowadzeniu umysłu w stan wypoczynku i relaksacji, oczywiście tak z najprostszego założenia. O tych innych bardziej wyszukanych celach nie będę wspomniała. Wniosek z tego się nasuwa prosty, skoro modlitwa jest formą afirmacji, bądź medytacji czy mantry, a nikt nie wie tak do końca, czym są opętania i w kolejności wynikające z tego egzorcyzmy nie widzę potrzeby wpływu jednostek z zewnątrz, no chyba, że osoby sobie tego życzą.

Stosowanie jednakże swoich własnych afirmacji, modlitw bądź mantr, zmniejsza z pewnością ryzyko zaszkodzenia sobie na drodze do poszukiwanego celu, a gdybyśmy sobie nieco zaszkodzili, to droga do celu okaże się tylko drogą okrężną, w przeciwieństwie do osób mających wpływ z zewnątrz, a niewiedzących tak dokładnie, co w tej materii robią i  w jakim celu, nie zapominając o możliwych skutkach.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s