Natura · Psychologia · Rozwój osobisty

Zmień to…!!!

Zmiana jest w życiu nieodzowną jego częścią. Wszystko się zmienia, wszystko ewoluuje, my, jako ludzie się zmieniamy, nie, dlatego, że nakazuje tak rozwój duchowy czy osobisty, ale dlatego, że tak ukształtowała nas natura. I, żeby nie wiem jak się starć, to żadne, ale to żadne podobnego rodzaju sztuczne ustrojstwo nie jest w stanie wywołać zmian, ( a jeżeli są w stanie to tylko na krótką chwilę, natura rządzi się swoimi prawami) , dlatego, że krzykną, „jaki ci cos nie pasuje, to zmień to”. Taka modna i standardowa formułka „zmień to, a ja ci pokarzę jak to się robi“, przy okazji nauczę cię jak wprowadzić zmiany, w których będziesz miał okazje sytuację tak sobie ułożyć (zmanipulować), aby przewaga była po twojej stronie… z racją, czy też nie. Zapominając , że zmiana poprzez tego typu sztuczne i gwałtowne akcje może jedynie doprowadzić do innej sytuacji, niekoniecznie lepszej i najczęściej ograniczonej czasowo. Formułka towarzystwa „zmień to” zajmującego się zmianą, przypomina mi trochę bliskie osoby chorych na depresję(tu nie wnikam w szczegóły choroby), którzy  patrząc z politowaniem na chorych mówią „weź się w garść”. Przy czym sam już tekst jest rozkazująco – nakazujący, tak, więc już w samej swojej formie jest skazany na niepowodzenie, zadając jednocześnie jeszcze więcej bólu, tym którzy są chorzy na depresję, poprzez co  stają się jeszcze bardziej bezsilni.

Gdyby powiedzmy skrzypek nagle zapragnął być pianistą, nie wystarczy mu powiedzieć zmień to(choć ma teoretyczne podstawy do bycia muzykiem), bo za tym kryje się masa przygotowań, gotowość do podjęcia zmiany, przekierowanie swojej uwagi na nowy instrument, nauczenie się na nim grać i jeszcze do tego umiejętność z życia z nową orientacją. Podobnie jest z kimś, kto był pracownikiem, a zapragnie być biznesmenem. Wprawdzie wszystkiego można się nauczyć, a naukowcy stwierdzili, że nasz mózg nawet w wieku 60 lat, nadal tworzy nowe komórki nerwowe, co pozwala wyciągać wnioski, że i w tym wieku człowiek zdolny jest uczyć się nowych rzeczy, nie oznacza to, że wystarczające jest powiedzieć „zmień to”. Zmiana nawyków, to coś podobnego jak nauka gry na pianinie, nie wystarczy powiedzieć „miłego zmieniania nawyków działania”, do tego potrzebne są ciągłe ćwiczenia, wewnętrzna zgoda na zmianę, jak i wiara w siebie i słuszność zmiany.

Zmiany nawyków, to  skomplikowany temat, bo tu odgrywa role podświadomość i świadomość, jak i czynniki fizjologiczne, które także mają na to wpływ. Zmiana jest możliwa, ale proces nie jest od tak prosty, przynajmniej chodzi mi  zmiany, które miały by charakter stały, bo jak wiadomo, nietrudno wrócić jest do starych zachowań i nawyków.

P.S. Notatka zawiera w sobie fragmenty  moich wypowiedzi w komentarzach do pewnej krótkiej notaki, która wprawdzie mnie zainspirowała do skreślania paru zdań na ten temat, nie zawierała w sobie nic nowego, czego nie można by znaleźć na każdej stronie zajmującej się rozwojem duchowym, osobistym , czy temu podobnym, więc nie podaje linku.

Reklamy

5 myśli na temat “Zmień to…!!!

    1. Przekierowanie świadomości w kierunku zmiany jest konieczne. Czarownie jest fantastyczne, uwielbiam je , ale jeżeli chodzi o przekierowanie podświadomości , to nie jest to wcale takie łatwe . Nastawienie bierze się z podświadomości, wiec też nie jest to ot łatwe sobie … tu wymagana jest wytrwałość , siła i wewnętrzna zgoda na zmianę, itd…..to temat , który nadaje się raczej na wykład i to taki spory :)
      Pozdrawiam również serdecznie :)

  1. O wytrwałości to mogę powiedzieć całkiem sporo.M.in. przez 5 lat walczyłam o indeks i w końcu go mam. Przez 3 lata walczyłam o słuch też dałam radę go sobie wyczarować. Wystarczyło tylko bardzo, ale to bardzo mocno tego pragnąć. :)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s