Intuicja · Natura · Psychologia

Intuicyjne zdolności

O intuicyjnych zdolnościach jest łatwiej mówić, a przez to także zrozumieć, jeśli się rozpatruje tą zdolność w kategoriach praktyki i zaprezentowania tego, jako całościowego funkcjonalnego procesu w codziennym życiu. Zrozumienie pojawia się poprzez ćwiczenie i doświadczenie, w którym się rozkłada ten proces na części pierwsze, składa w kolejności całość, aby otrzymane informacje stanowiły uzupełnienie w procesie podejmowania decyzji

W intuicyjne zdolności wyposażona jest każda osoba,. Często intuicja określana jest mianem szóstego zmysłu, przeczucia, zdolnością przewidywania. Jakkolwiek by nazwać tą zdolność, to, aby samemu wykorzystywać własne zdolności, warto zaznajomić się z „anatomią i fizjologią” podstawowego procesu, aby zobaczyć jak to funkcjonuje i jak można ten proces samemu ćwiczyć, a także z czasem integrować we własnym życiu. Choć ważne jest wiedzieć, czym jest intuicja, to trudno jest nadać jej dokładne definicyjne opakowanie. Z czasem będę się podejmowała, dokładniejszej analizy. Dla mnie zdecydowanie ważniejsze jest działanie, funkcja i jak można ten proces stosować w we własnym życiu w praktyczny sposób.

Intuicja jest darem, który działa od chwili naszych narodzin u każdego bez wyjątku. To zupełnie naturalny proces, który jest bez przerwy aktywny. To proces, z którego pozytywnego, ale i negatywnego działania korzystamy na okrągło w zupełnie nieświadomy sposób, ale można zastosowanie tego procesu również przełożyć na świadomy i aktywny sposób.

Owszem z pewnością są osoby, które są intuicyjnie bardziej uzdolnione (tak jak muzycy posiadają swoje bardziej lub mniej wykształcone predyspozycje), albo inaczej ten proces bardziej zaawansowany w swojej intensywności, ale generalnie u każdego jest on częścią anatomii i fizjologii naszego organizmu, tej mentalnej jego części, a w szczególności podczas komunikowania i kontaktowania się z samym sobą, społeczeństwem i środowiskiem.

Wokół tej zdolności narosło wiele nieporozumień, mitów i faktów Trudno jest odróżnić, co jest, co, bo nie dość, że różne osoby je różnie definiują, interpretują, to nadają tej zdolności niezwykłego charakteru, który jest szczególnym darem, w który wyposażone są jedynie „wybrane osoby”. Tu należy zwrócić się do nauk duchowo – ezoterycznych, te nauki mianowicie propagowały „wybrańców” wiedzących więcej o życiu i przeznaczeniu danej osoby. Ale czy na pewno? Ci, którzy byli „wyjątkowi” mogli przewidywać przyszłość, a to był już poważny argument do posiadania mocy, kontroli i władzy. Ten rynek i temat przewidywania przyszłości był od wielu lat dostępny tylko dla wybrańców. Dzisiejszy rynek wróżbiarski, to teren, na którym nie tylko poruszają się „wybrańcy“ szczególnie utalentowani, a także osoby posiadające w tej materii wiedzę książkową, bądź ci, którzy zwykle w celach czysto zarobkowych pałają się tym zawodem. Konsumpcyjny charakter obecnego społeczeństwa, ale i problemy codziennego życia sprawiają, że ludzie szukają porady u eksperta.

Intuicja, to nie religia, ani specjalny trend, a raczej odzyskanie ponownie w realny sposób tego, co zostało przykryte przez tradycyjnie racjonalny umysł i emocje. Inaczej mówiąc nasze procesy poznawcze, w które jesteśmy wyposażeni, to intuicja, intelekt i emocje, a to wszystko mieszka w niezmiernie ważnym dla nich domu – naszym organiźmie. Te mocno zindywidualizowane procesy działają w charakterystyczny dla każdego sposób. A uzyskać dostęp do tego własnego i bardzo indywidualnego procesu, to odzyskać cząstkę siebie i własnej osobowości i siły.

Intuicja wypatruje informacji zarówno w nieświadomy jak i świadomy sposób, a jej podstawowym zadaniem jest poszukiwanie informacji z związku z grożącym niebezpieczeństwem, ale wskazuje także korzystne sytuacje. Dla naszego umysłu jest to ważny element w procesie podejmowania decyzji. A decyzje podejmujemy, jako mieszankę z intuicji, rozumu i emocji, przy czym w zależności od sytuacji, albo jeden z tych elementów przeważa, albo jest za każdym razem różnorodną mieszanką tych elementów.

Tak na marginesie chciałabym dodać intuicja nie ma nic wspólnego z naukami ezoterycznymi, duchowymi czy rozwojowymi, aczkolwiek sama przez swoją praktyczną funkcje może wiele w tych dziedzinach życia wyjaśniać, oczywiście w indywidualny sposób dla każdego z osobna.

Intuicja jest procesem o sztuce stawiania pytań i szukania na te pytania odpowiedzi.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s