Intuicja · myśli · Natura · przygoda · Szczęście

Jabłko symbolem wiadomości…

…zła i dobra…?

Początek twierdzenia o jabłku, jako symbolu z drzewa poznania dobra i zła wywodzi się z tradycji chrześcijańskiej. Tradycjami, przekonaniami, bądź własnymi interpretacjami do różnych teorii z różnych epok nie będę się jednak tutaj zajmowała. Odłóżmy na bok twierdzenie o wiadomości dobrej czy też złej, bo wiadomość sama w sobie ma zupełnie neutralne znaczenie. Informacja jest informacją, tak, więc tworem zupełnie neutralnym, dopiero to, co zrobimy z taką wiadomością, jak ją użyjemy w praktyce, oczywiście w zależności od tego, komu lub czemu będzie służyła ta wiadomość, jak i jakie będzie wywoływała konsekwencje, możemy klasyfikować ewentualnie w kategoriach dobra lub zła. Przy czym dobro i zło jest czysto subiektywnym doświadczaniem stanu rzeczy i interpretacją swojej prawdy.

Jabłko jest symbolem, czego … zastanówmy się, z czym mi kojarzy jabłko …z drzewem, z życiem, ziemią, urodzajem, ze wzrostem, z owocami i bogactwem rodzajów, kolorów, smaku, kształtu, z ulubionym smakiem jabłka bądź historiami z nim związanymi.

Oczywiście można się doszukiwać tych bardziej wzniosłych historii związanych z jabłkiem i jego symboliką, czy to w biblii, w mitologii, w ogrodzie, w codziennym życiu, w przepisach kulinarnych. Jednym słowem jabłko jest nieodłączną częścią naszego życia. Być może nie tak powszechną jak codzienny chleb, a jednak, jako owoc bardzo powszechny.

Ale ja nie o tym w szczegółach, a raczej chciałbym jabłko wykorzystać do eksperymentu.

Jabłkiem chciałabym się posłużyć do małej prezentacji, tego, czym się dogłębniej zajmuję, aby pokazać jak działa intuicja w praktyce. Eksperyment jest przeznaczony dla tych, którzy chcą spróbować, są zainteresowani, bądź tych, którzy chcą, a nie mają odwagi lub się boją … jakkolwiek by to nazwać… to jabłko w tym wypadku jest jedynie podstawą naszych rozważań, bądź rozważań w eksperymencie, który przygotowałam.

Jeżeli masz ochotę, zapraszam spróbuj.

Jabłko widziane okiem fantazji.

Aby wyciągnąć maksymalne korzyści przygotuj sobie kawałek papieru i coś do pisania. Zapisuj w tym wypadku wszystko bez wyjątku.

Nie staraj się tego eksperymentu wykonywać jakbyś był na egzaminie.  Zabaw się sam ze sobą i dla siebie. Jedyny warunek, notuj wszystko, czego dostarczy ci twoja wyobraźnia, nie pomijaj niczego, nawet gdyby wydawałoby ci się, że jest to głupie bądź nie ma sensu. Pisz wszystko, co ci ślina przyniesie na język, piszesz dla siebie i to nie musi na nikim wywoływać wrażenia, ale co ważne, zachowaj te notatki dla siebie, być może będą ci jeszcze przydatne. Na ten eksperyment potrzebujesz jedynie paru minut.

Usiądź wygodnie i swobodnie, koncentrując się na sobie. Oddychaj spokojnie kilka razy, nie musisz nic specjalnego robić, jedynie spostrzegać to, co spostrzegasz. Ot tak sam na sam zwracając uwagę, na: Jakie informacje odbierają twoje zmysły z otoczenia? Jakie myśli, odczucia, wspomnienia pojawiają się w twojej głowie? Jak się czujesz psychicznie i fizycznie w chwili, kiedy się na sobie koncentrujesz?

Wyobraź sobie, że przed tobą leży jabłko. Przyjrzyj się oczami twojej wyobraźni, jak ono wygląda, jak jest duże, jaki ma kolor, jak pachnie, ile waży? Opisz wszystko dokładnie.

A teraz wyobraź sobie, że obok leży inne jabłko. Jak wygląda to drugie jabłko, opisz je , zwracając uwagę na te same aspekty, jaki ma kolor, jak pachnie, jak jest duże?

A teraz porównując te jabłka odpowiedz w kolejności na pytania.

 1. Które jabłko jest większe: pierwsze czy drugie?
 2. O ile większe?
 3. Czy dostrzegasz jakiś cech charakterystyczne, bądź różnicujące te jabłka?

Zapisz wszystko, co spostrzegasz, nawet to, co wydaje, co się głupotą, bądź bez sensu. Gdyby się okazało, że nic nie widzisz, bądź dostrzegasz inny owoc, zanotuj to także, nie zapomnij o detalach, które „rzuciły ci się w oczy”.

Aby się dowiedzieć, o co chodziło w eksperymencie musisz go wykonać, jak i bezpośrednio po tym jak je wykonałeś krótko do mnie napisać, aby dowiedzieć się, jaki był cel i sens tego eksperymentu. Skontaktuj się za mną najlepiej bezpośrednio po wykonaniu zadania, podając krótko wynik twojego przeprowadzonego eksperymentu na adres dorata.b15@wp.pl . Swoje notatki zachowaj dla siebie, być może będą ci jeszcze potrzebne. W miarę moich możliwości postaram się szybko odpowiedzieć.

Udanej zabawy :)

Reklamy

4 myśli na temat “Jabłko symbolem wiadomości…

 1. Wyobraźnia to potęga. Praktycznie codziennie nią się posługujemy tylko nie zawsze sobie to uświadamiamy. Dla mnie jest to w jakiejś mierze projektowanie przyszłości, ale i rozpoznawanie z okruchów słów/rzeczy tego, co było. Ludzie wstydzą się mówić i pisac o tym, co niemierzalne, co wykracza poza szkiełko i oko, a szkoda.
  Gdyby Kolumb nie miał wyobraźni nigdy nie odkryłby Ameryki:-)

  1. Wyobraźnia , to taka niteczka , która między innymi przędzie tkaninę….jakąkolwiek, jaką zamarzymy.
   Ludzie boją się mówić o tym , co nie mierzalne, co wykracza poza szkiełko i oko…bo …świat racjonalny domaga się dowodów, a mierzalne powiedzmy logicznie, bądź matematycznie dowody w tej materii nie zawsze są możliwe. Choć można ich doświadczyć na „własnej skórze”……:)

 2. A, że tak spytam , co oznacza bycie nowoczesnym …? czy ma to jakiś związek jedynie z racjonalnym umysłem…przecież racjonalny umysł jest częścią naszej natury w jaką jesteśmy wyposażeni…w takim wypadku ważyłabym się twierdzić , że ten oficjalny przekaz , choć po części sensowny …jest niepełny.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s