osobiste · Różne · Rytuały · Szczęście · święta

Święta, święta…

Autor grafiki : Dona Gelsinger
Autor grafiki : Dona Gelsinger

Święta to tradycja. Tradycja pochodząca z zewnątrz.

Święta to pielęgnowanie tradycji. Pielęgnowanie tradycji pochodzi z wnętrza.

Zespolenie tych elementów to poczucie integralności w życiu. To poczucie bycia całością z otaczającym światem, w którym się żyje. To harmonia między tym, co pochodzi z zewnątrz i tym, co się pielęgnuje we własnej duszy i sercu. To poczucie przynależności i bezpieczeństwa. To zaspokojenie jednej z ważniejszych dla człowieka potrzeb.

Święta Bożego Narodzenie są chyba w hierarchii świąt najważniejsze. Tą tradycję pielęgnujemy najintensywniej, a jakiekolwiek zmiany w tym obszarze są niechętnie widziane. Jeśli pojawia się zmiana, to traktuje się to, jako zaburzenie istniejącego porządku. Święta to celebracja obrządków religijnych ale także świeckich. Składamy sobie życzenia i choćby co roku te same lub o podobnej treści, to zawarta jest w tym magia pojednania i zgody między światem zewnętrznym a wewnętrznym. Podczas tych świąt jemy te same potrawy, które smakują jak co roku równie smacznie albo jeszcze lepiej. Oglądamy te same filmy, z Kevinem w roli głównej. Kevin w święta jest obowiązkową lekturą telewizyjną. Słuchamy te same kolędy i piosenki, które nigdy się nie nudzą, a nastrajają do pielęgnowania tradycji i świątecznego obrządku. Dorośli stają się dziećmi, bo właśnie w tym czasie jest najwygodniej i najprzyjemniej stać się dzieckiem. Zrzucić, choć na chwilkę ciężar bycia dorosłym i zachłysnąć się lekkością bycia dzieckiem. Kochamy oglądać prezenty, choćby te najmniejsze, a jednak specjalnie dla nas przygotowane.

W czasach, kiedy ZMIANY leżą na każdej półce w promocji – w zależności od tego, jakie zmiany ich cena jest różnorodna od tych bezwartościowych do tych, za którą trzeba zapłacić wysoka cenę – RYTUAŁ przeżywa intensywnie w czasach świąt Bożego Narodzenia swój coroczny renesans.

Tegoroczne święta, jeśli chodzi o warunki zewnętrzne są szczególne, bo od kilku dni obserwuję na niebie piękną pełnię księżyca. Od zawsze pełnia księżyca była dla mnie okresem przypływu intensywnych emocji. Różnego rodzaju emocji, od tych intensywnie przyjemnych do tych mniej przyjemnych, ale zawsze rytualnie naznaczających przejście do kolejnego etapu życia.

9f680559-ff0a-47df-9f23-d8b9d7ae3fea
Zdrowych i  Wesołych Świąt, oraz szczęśliwego Nowego Roku 2016 życzę wszystkim czytelnikom mojej strony.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s